Blog > Komentarze do wpisu
Światowy Dzień Cukrzycy w Warszawie

Światowy dzień Cukrzycy 2011

14 listopada 2011 roku miałam przyjemność uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Cukrzycy organizowanego przez PTD w Warszawie. Po powitaniu, słowie wstępnym L. Czupryniaka i wystąpieniu K. Strojka oraz projekcji filmu "Cukrzyca - 20 lat edukacji w Polsce" nastąpiło wręczenie nagród PTD Bene Mellitus (tu pozwolę sobie przytoczyć cytat ze strony Koalicji Na Rzecz Walki z Cukrzycą):

14 listopada w Warszawie prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wręczył nagrody "Bene Melitus" ks. Arkadiuszowi Nowakowi, pomysłodawcy "Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą", oraz Jerzemu Owsiakowi prezesowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) za działalność na rzecz cukrzycy w Polsce.
Nagroda dla ks. Nowaka została przyznana została za inicjatywy prowadzonego przez księdza Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, a także powołanie i działalność "Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą", dzięki której zwiększył się poziom świadomości społecznej na temat cukrzycy.

„Jestem od lat w swojej działalności społeczno-publicznej przekonany o tym, że wszelkie działania wspólne, szczególnie dotyczące troski o pewną grupę chorych, są o wiele lepsze i ważniejsze, niż działanie w pojedynkę „- powiedział ks. Arkadiusz Nowak odbierając nagrodę.

O działalności ks. Nowaka nie słyszałam, tak samo jak o działalności samej Koalicji. Gdzieśtam jakieś plakaty chyba wisiały, ale zbytnio nikt się nimi nie przejmował. O działalności Jurka Owsiaka zaś słyszeli chyba wszyscy. Jak zwykle zadziorny miał do powiedzenia kilka słów w tej kwestii. Aż musiałam je sobie zapisać (może niezbyt dokładnie, ale Pan Jerzy na pewno mi wybaczy):

Jerzy Owsiak

"Nikt nas nie zaprosił do Koalicji (...) nawet nie słyszałem o Koalicji (...), my robimy po prostu swoje (...). Kupiliśmy [kobietom ciężarnym z cukrzycą] 290 pomp [insulinowych], jak trzeba to kupimy 1290 pomp - społeczeństwo wyraziło na to zgodę. (...) ale nie zapominajcie o nas". Tak zwracał się do głów diabetologii w Polsce.

Formalizowanie różnych struktur tylko spiętrza problemy. Można być "sobą" i "robić swoje" i osiągać przy tym niewiarygodne rezultaty. Ale w końcu w którymś momencie można poczuć się w pewnym sensie wykluczonym. Czy Jurek Owsiak poczuł się wykluczony? Ja jego słowa odebrałam poniekąd jak "mam was gdzieś... nie chcecie współpracować, to ja wam pokażę, że jestem lepszy niż wy wszyscy razem wzięci".

Następnie był moderowany panel dyskusyjny "Chory z cukrzycą w pracy" dotyczący problemów związanych z aktywnością zawodową diabetyków. Trochę dziwna była ta dyskusja, taka "o niczym" i oderwana od rzeczywistości pomimo udziału w niej osoby chorej. Nic nie wniosła.

W następnym moderowanym panelu dyskusyjnym pogadali sobie przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego.

W dalszej części były wykłady merytoryczne Członków Honorowych i Członków Zarządu Głównego PTD, podczas których mieliśmy możliwość zobaczenia fragmentów filmu o Fredericku Bantingu z komentarzami prof. Czupryniaka.

Potem dobre żarcie i do domu ;)

A jak się nieco ściemniło, to Pałac Kultury i Nauki uczcił swoim kolorem nasze święto:

PKiN na Światowy Dzień Cukrzycy

środa, 16 listopada 2011, alicja_86


Polecane wpisy

Komentarze
edw.ard
2012/07/20 22:27:31
ZOBACZ TAKŻE (1ES, 1GJK, 2GJK, 2ES):
Biologiczna, kreatywna energia.

CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL. STABILNY POZIOM CUKRU 4-5 GODZIN. *****
5.TEMAT.
_: www.mmzielonagora.pl/blog/kingatargosz/chleb-antymiazdzycowy-irl-stabilny-poziom-cukru-4-5-godzin

ARTYKUŁ BH.305:
_: www.instytutirl.com.pl/index3.php
_: www.mediana.nazwa.pl/index.php?option=com_mamblog&Itemid=42&task=show&action=view&id=4497&Itemid=42

Biologia, medycyna.
5.TEMAT./ + inne artykuły wg kolejności.

P. S. Przy CELIAKII nie dodajemy otrębów pszennych !