Blog > Komentarze do wpisu
Pod lupą: płatki śniadaniowe bez cukru

Od jakiegoś czasu mamy na rynku płatki Fitella Diet. Często je kiedyś kupowałam i teraz znowu do nich wróciłam. Mają trzy warianty smakowe, najlepiej lubię te z malinami i żurawiną. Postanowiłam zrobić małe porównanie ich z "nie dietetycznym" odpowiednikiem tej samej firmy, Musli Delikatnym jogurtowym z żurawiną. Zapraszam do zabawy!

Porównanie płatków śniadaniowychRunda pierwsza: skład

Fitella Diet: Płatki pszenne pieczone (94%): pszenica pełnoziarnista (80,2%), otręby pszenne (14,1%), ekstrakt słodu jęczmiennego, sól, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, substancja słodząca: sukraloza; maliny liofilizowane (3%), żurawina kandyzowana 3% (żurawina, cukier, olej słonecznikowy).

Fitella musli z żurawiną: płatki żytnie 27%, płatki pszenne pieczone (pszenica, cukier, sól, ekstrakt słodowy jęczmienny), musli crunchy: płatki owsiane, syrop glukozowo-fruktozowy, eksdurat ryżowy (mąka ryżowa, cukier, kasza kukurydziana, mąka pszenna, , ekstrakt słodowy, sól), utwardzony tłuszcz roślinny, wiórki kokosowe, cukier, sól, aromat, emulgator: lecytyna sojowa), płatki zbożowe 9% (mąka ryżowa, ryż, mąka z pszenicy pełnoziarnistej, mąka kukurydziana, cukier, sól), rodzynki 7%, żurawina kandyzowana 7% (żurawina, cukier, olej słonecznikowy), płatki zbożowe w polewie jogurtowej 7% (cukier, ryż, uwodorniony tłuszcz roślinny, serwatka w proszku, pszenica pełnoziarnista, proszek jogurtowy (2%), gluten pszenny, zarodki pszenne, sól, odtłuszczone mleko w proszku, ekstrakt słodowy jęczmienny, emulgator: lecytyna sojowa, aromaty, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych), słonecznik 7%.

Jak widać skład zwykłych płatków jest imponujący. Ale to wcale nie przemawia na ich korzyść . Chyba pewniejsi jesteśmy, co jemy patrząc na zdecydowanie krótszy skład płatków dietetycznych. Do tego ten syrop glukozowo-fruktozowy i utwardzone tłuszcze w musli... Według mnie sukraloza nie przewyższa ich szkodliwością. Punkt dla Fitelli Diet.

Runda druga: wartość energetyczna

Fitella Diet: 368 kcal/100 g

Fitella musli z żurawiną: 385 kcal/100 g

Różnica 17 kcal... Na 50-gramową porcję to już tylko 8,5 kcal. Różnica żadna. Po punkcie dla obu produktów.

Runda trzecia: węglowodany, w tym cukry...

Fitella Diet: 64 g węglowodanów, w tym 6,6 g cukrów prostych na 100 g

Fitella musli z żurawiną: 65,4 g węglowodanów, w tym 21,7 g cukrów prostych na 100 g

Węglowodanów tyle samo, ale różnica w "cukrach". I o to głównie chodzi w płatkach dietetycznych: o wyeliminowanie cukru dodanego, czyli cukrów prostych. Udało się. Punkt dla Fitelli Diet.


Runda czwarta: błonnik pokarmowy

Fitella Diet: 16,2 g/100 g

Fitella musli z żurawiną: 8,4 g/100 g

Komentować za bardzo chyba nie muszę. Porcja 50-gramowa płatków dietetycznych to około 1/3 dziennej normy spożycia błonnika. Musli byśmy musieli zjeść dwa razy więcej, dostarczając sobie tym samym dwa razy więcej kalorii ;) Punkt dla Fitelli Diet.

Runda piąta: tłuszcz

Porównanie płatków śniadaniowych

Fitella Diet: 1,4 g, w tym 0,7 g kwasów tłuszczowych nasyconych w 100 g

Fitella musli z żurawiną: 7,0 g, w tym 1,1 g kwasów tłuszczowych nasyconych w 100 g

Kwasy tłuszczowe nasycone mamy w ilości porównywalnej. W skali porcji różnica żadna. Tłuszcze ogółem to różnica 2,8 g/50 g. W skali całego dnia... nie brałabym jej pod uwagę przy układaniu jadłospisu ;) Po punkcie dla obu produktów... plus punkt dla Fitelli Diet za nieobecność w składzie utwardzonych tłuszczów.

Smaków nie porównuję, bo to kwestia indywidualna... Mnie osobiście bardziej smakuje Fitella Diet. Bo smakuje bardziej naturalnie... Płatki są delikatnie słodkie (od sukralozy), ale owoce kwaśne (oprócz kandyzowanej żurawiny, ale jej jest tam 3 sztuki na krzyż w opakowaniu) ;)

Podsumowanie:

6:2 dla Fitelli Diet

Znaczy się, że jak ktoś nie znosi naturalnych płatków składających się wyłącznie z płatków, to może się od czasu do czasu skusić na taką Fitellę dietetyczną ;)

piątek, 24 lutego 2012, alicja_86


Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Miłka, 31.178.125.*
2012/02/24 17:17:50
Bardzo cenne zestawienie :). Dziękuję i proszę o więcej ;)
-
Gość: Summer, *.adsl.inetia.pl
2013/04/22 11:19:33
Utwardzone tłuszcze w musli z żurawiną, co oni próbują wcisnąć :/